Iwakuni HomeLeadership
Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan

 

Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan

MCAS Iwakuni is a mission-ready air station, capable of providing continuous base-operating support for tenant organizations and follow-on U.S. and allied forces during training, combat or contingency (HA/DR) operations throughout the Indo-Asia Pacific region.
Iwakuni Leaders
Commanding Officer : Headquarters & Headquarters Squadron Lt. Col. Kevin A. Campbell's Biography
SHARE

Hailing from Jupiter, Florida, Lieutenant Colonel Campbell graduated from the U.S. Naval Academy in May 1999, and was commissioned a Second Lieutenant.  Lieutenant Colonel Campbell reported to Marine Corps Combat Development Center Quantico, Virginia for initial officer training at The Basic School (TBS).  Following TBS, Lieutenant Colonel Campbell served as interim Marine Officer Instructor for the University of Illinois at Chicago and Illinois Institute of Technology while awaiting flight training from January to June 2000.  In July 2000, he reported to Naval Air Station Pensacola, Florida, for Aviation Preflight Indoctrination. Lieutenant Colonel Campbell subsequently completed primary flight training at NAS Corpus Christi, TX flying the T-34C.  Upon completion of primary flight training, Lieutenant Colonel Campbell reported to NAS Meridian in April 2001 for intermediate and advanced jet training flying both the T-2C and T-45C. 

Lieutenant Colonel Campbell was winged as a Naval Aviator on 14 June 2002.  He subsequently reported to MCAS Miramar for initial F/A-18 training with VMFAT-101 in July 2002.  Upon completion of the F/A-18 Fleet Replacement Pilot syllabus, Lieutenant Colonel Campbell was assigned to VMFA(AW)-225, the “Vikings,” in September 2003.  Lieutenant Colonel Campbell deployed with the Vikings on two WestPac Unit Deployment Program (UDP) rotations from March to September 2004 and September 2005 to March 2006 during his first fleet tour.  He served as coffee mess officer, schedules writer, flight officer, and Aviation Life Support Systems OIC.

In August 2006, Lieutenant Colonel Campbell reported to Expeditionary Warfare School (EWS) in Quantico, Virgina.  Following EWS, Lieutenant Colonel Campbell PCS’d to MAG-11 in June 2007 to begin his second fleet tour.  In September 2007, Lieutenant Colonel Campbell deployed as an Individual Augment (IA) to Al Udeid Air Base, Qatar.  In Qatar, he served at the Combined Air and Space Operations Center (CAOC) as a Close Air Support Planner for CFACC missions in support of combat operations in Iraq and Afghanistan and as the night shift Master Air Attack Planning (MAAP) cell chief.  Upon return to MAG-11, he reported to VMFA(AW)-225 in April 2008 and became a Viking for the second time.

During this tour, Lieutenant Colonel Campbell served as the Pilot Training Officer for VMFA(AW)-225 from April 2008 to November 2009.  Lieutenant Colonel Campbell graduated from the Weapons and Tactics Instructor (WTI) course at MAWTS-1 in October 2008.  Following WTI, Lieutenant Colonel Campbell deployed to the WestPac AOR for a third UDP from March to September 2009, earning the rank of Major in August 2009.  Upon return from WestPac, Lieutenant Colonel Campbell attended the Navy Fighter Weapons School (TOPGUN), graduating in December 2009.  Lieutenant Colonel Campbell concluded his tour with the Vikings serving as the Assistant Operations Officer from December 2009 to July 2010.

From August 2010 through June 2011, Lieutenant Colonel Campbell attended the Marine Corps Command and Staff College (CSC) in Quantico, VA, where he graduated with distinction and earned a Masters of Military Studies (MMS) degree.

Upon completion of CSC, Lieutenant Colonel Campbell returned to San Diego in July 2011 where he served as the MAG-11 Assistant Operations Officer until October 2011.  Lieutenant Colonel Campbell joined the “Death Rattlers” of VMFA-323 in October 2011, serving as the Director of Safety and Standardization, Operations Officer, and Aircraft Maintenance Officer until August 2014.  During this tour, Lieutenant Colonel Campbell completed an 8.5 month cruise aboard the USS NIMITZ, flying combat missions into Afghanistan in support of Operation ENDURING FREEDOM and accumulating well over 100 arrested landings.

Following his third fleet tour with the “Snakes,” Lieutenant Colonel Campbell served as the Third Marine Airwing (3D MAW) Marine Aviation Training Systems Site Officer in Charge (MATSS OIC) and MAG-11 Weapons and Tactics Instructor (WTI) from September 2014 to July 2015.  In his dual role as MATSS OIC and MAG-11 WTI, Lieutenant Colonel Campbell served as 3D MAW’s chief standardization evaluator and F/A-18 tactics instructor.  During this period, Lieutenant Colonel Campbell concurrently attended his first year at University of Southern California’s (USC) Marshall School of Business. 

In July 2015, Lieutenant Colonel Campbell PCS’d to Camp Lejeune, North Carolina, where he joined the 2D Marine Regiment headquarters.  Lieutenant Colonel Campbell served as the Future Operations Officer for 2D Marine Regiment until June 2016.  Prior to leaving 2D Marines, Lieutenant Colonel Campbell graduated from USC in May of 2016, earning a Masters of Business Administration (MBA) and garnering acceptance to Beta Gamma Sigma, the honor society for collegiate schools of business.

Lieutenant Colonel Campbell has accumulated more than 2000 mishap free flight hours, and his personal decorations include the Navy and Marine Corps Commendation Medal with one gold star, Joint Service Achievement Medal, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal.

SHARE
Leaders : Station

Commanding Officer : Marine Corps Air Station Iwakuni
Col Richard F. Fuerst's Biography
VIEW BIO

Sergeant Major : Marine Corps Air Station Iwakuni
Sgt. Maj. Christopher J. Garza's Biography
VIEW BIO
Leaders : Headquarters & Headquarters Squadron

Commanding Officer : Headquarters & Headquarters Squadron
Lt. Col. Kevin A. Campbell's Biography
VIEW BIO

Sergeant Major : Headquarters & Headquarters Squadron
Sgt. Maj. Jason R. Cain's Biography
VIEW BIO